Девіз Всесвітнього дня психічного здоров’я 2022 року: «Зробити психічне здоров’я глобальним пріоритетом для всіх» («Make mental health & well–being for all a global priority»)
Всесвітній день психічного здоров’я (англ. World Mental Health Day) відзначається щорічно 10 жовтня, починаючи з 1992 р. Цей день було засновано з ініціативи Всесвітньої федерації психічного здоров’я за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я. Він існує для того, щоб привернути увагу до проблем психічного здоров’я у світі та скоротити поширення депресивних розладів, шизофренії, хвороби Альцгеймера, наркотичної залежності, епілепсії та розумової відсталості.
За даними ВООЗ кожна восьма людина планети, тобто загалом 970 мільйонів людей, страждає на психічні розлади, причому найбільш поширеними є тривожні та депресивні розлади. У 2020 р. на тлі пандемії COVID-19 кількість людей, які страждають на тривожні та депресивні розлади, значно зросла. За попередніми оцінками, лише за один рік поширеність тривожних і серйозних депресивних розладів збільшилася на 26% і 28% відповідно.
Незважаючи на наявність ефективних методів профілактики та лікування, більшість людей із психічними розладами не мають доступу до ефективної медичної допомоги. Послуги, навички та фінансування, необхідні для охорони психічного здоров’я, залишаються дефіцитними та значно нижчими, ніж потрібно, особливо в країнах із низьким і середнім рівнем доходу.
Пандемія COVID-19 спричинила глобальну кризу психічного здоров’я, підживлюючи коротко- та довгострокові стреси та підриваючи психічне здоров’я мільйонів. За оцінками, протягом першого року пандемії тривожні та депресивні розлади зросли більш ніж на 25%. У той же час послуги з охорони психічного здоров’я були серйозно порушені, а розрив у лікуванні психічних розладів збільшився.
Незважаючи на те, що пандемія завдає шкоди нашому психічному здоров’ю, можливість відновити зв’язок через Всесвітній день психічного здоров’я у 2022 році дасть нам можливість відновити наші зусилля щодо захисту та покращення психічного здоров’я.
Зростаюча соціальна та економічна нерівність, затяжні конфлікти, насильство та надзвичайні ситуації у сфері охорони здоров’я впливають на цілі групи населення, загрожуючи прогресу до покращення добробуту; приголомшливі 84 мільйони людей у всьому світі були вимушено переміщені у 2021 році. Ми повинні поглибити цінність і відданість психічному здоров’ю, яку ми надаємо окремим людям, громадам та урядам, і відповідати цій цінності більшою відданістю, залученістю та інвестиціями всіх зацікавлених сторін у всіх секторах. Ми повинні зміцнити психіатричну допомогу, щоб повний спектр потреб у психічному здоров’ї задовольнявся через мережу доступних, недорогих і якісних послуг і підтримки на рівні громади.
Стигма та дискримінація залишаються перешкодою для соціальної інтеграції та доступу до належного догляду. Важливо те, що ми всі можемо зіграти свою роль у підвищенні обізнаності про ефективність профілактичних заходів у сфері психічного здоров’я, і Всесвітній день психічного здоров’я є можливістю зробити це спільно. Ми уявляємо собі світ, у якому психічне здоров’я цінується, підтримується та захищається; де кожен має рівні можливості користуватися психічним здоров’ям і реалізувати свої права людини; і де кожен може отримати необхідну допомогу в галузі психічного здоров’я.
ВООЗ працюватиме з партнерами, щоб розпочати кампанію навколо девізу 2022 р. «Зробити психічне здоров’я та добробут глобальним пріоритетом для всіх». Це буде можливість для людей з психічними розладами, адвокатів, урядів, роботодавців, працівників та інших зацікавлених сторін зібратися разом, щоб визнати прогрес у цій галузі та висловитися про те, що нам потрібно зробити для забезпечення психічного здоров’я та благополуччя.